Ось і пролунав перший дзвоник,  залучаючи учнів і вчителів до освітнього процесу в новому навчальному році. Ця подія стала приводом для зустрічі з очільником відділу освіти Кілійської міської ради  Сергієм Мергутом, щоб дізнатись, наскільки готові заклади освіти громади до нового навчального року та які новітні програми будуть впроваджені в цьому році.

Цифри:

Вперше сіли за парти в учбових закладах Кілійської громади – 351 першокласник.

Для першачків громади створено 21 клас.

3 тисячі 779 учнів громади 1 вересня розпочали навчання.

–  Сергію Івановичу, як Ви оцінюєте готовність освітніх закладів до нового навчального уроку?  І як в умовах оптимізації змінилась їх структура в громаді?

–  Однозначно, всі заклади освіти громади повністю готові.  Що стосується структури,  то в  Кілійський громаді 13 закладів загальної середньої освіти. Два з них – опорні заклади освіти.  Це Кілійська опорна школа № 4 та Шевченківська друга. До складу  Кілійської опорної входять  два структурні підрозділи  початкової школи – Кілійська школа № 5 – дитячий садок і шоста школа.   Відпрацьовані два маршрути підвезення учнів,  у яких задіяні два шкільні автобуси. В опорній Шевченківській школі одна філія – Червоноярська школа – та два маршрути підвезення дітей: із селища Помазани та села Червоний Яр. Загальна кількість дітей, яких будуть підвозити, – 69 осіб. В опорних закладах освіти громади є 4 шкільних автобуса.

Одна з проблем сучасної освіти, а особливо сільських навчальних закладів – мережа малокомплектних шкіл; демографічний спад і міграція населення. Головною метою оптимізації мережі навчальних закладів є підвищення якості освіти та надання більших освітніх перспектив для громади, завдяки ефективному витрачанню бюджетних коштів. Відділом освіти та спорту здійснено аналіз ефективності існуючої мережі закладів загальної середньої освіти. З урахуванням матеріально-технічної бази, кадрового потенціалу, наявної дорожньої інфраструктури, демографічних показників та потреб населення у високоякісних освітніх послугах проаналізовано розрахункові видатки на утримання комунальних закладів освіти.

Я хочу подякувати педагогічним і технічним працівникам за підготовку навчальних закладів до роботи. Вагомі капітальні інвестиції були зроблені в цьому році в освітню галузь громади. Залишки освітньої субвенції – 1 мільйон  800  тисяч – були спрямовані не заходи протипожежної безпеки.  Наразі в Кілійській опорній школі проходять роботи, через декілька місяців вони будуть завершені.

Планується проведення робіт  щодо обробки дерев’яних поверхонь покрівель у Кілійський другій.

Очікуємо початок роботи щодо розбудови спортивного майданчику і  міні футбольного поля у Кілійський третій школі. Завдяки фінансуванню – півтора мільйони гривень були спрямовані депутатом Одеської обласної ради  Ігорем Капітаном  з обласного бюджету та за підтримки голови і депутатів Кілійської міської ради (800 тисяч перенаправлені міською радою з відділу освіти і 500 – виділені на останній сесії) – сподіваюсь, до кінця року найбільша школа громади отримає сучасний спортмайданчик. Нещодавно ми отримали ще один новий шкільній автобус. Це дозволить повністю вирішити питання підвозу учнів.

Намагаємося вийти з глухого кута щодо капітального ремонту харчоблоку опорної школи Кілії № 4. Кошти на ремонт виділені у розмірі 1 мільйон 800 тисяч гривень. Але  цей проєкт привернув увагу багатьох підрядників, які у конкурентній  боротьбі за право виконання робіт  вже декілька разів оскаржують між собою результати торгів. Зараз справу розглядає Антимонопольний комітет, чекаємо  висновків.  Час спливає, а заручником у цій ситуації є опорна школа громади.

– Що вдалося зробити за ці три місяці?

–  У нас був дуже напружений період, ми брали активну участь у різноманітних проєктах, програмах. У нас є перемоги, і дуже суттєві.  По-перше, хочу нагадати,  що ми є однією із 16 громад – партнерів Україно-Швейцарського проєкту  DECIDE.

Завдяки участі в цьому проєкті, у  2022 році планується розбудова сучасного ХАБу в Кілійському опорному закладі загальної середньої освіти № 4 вартістю 700 тисяч гривень. 500 тисяч з цієї суми буде профінансовано саме нашими партнерами з DECIDE.

Участь у цьому проєкті передбачає проведення різноманітних  вебінарів, нарад, які стосуються змін у реформуванні освіти в державі. У тому числі й тих, що стосуються нових вимог у харчуванні дітей. Цьому сприяє впровадження системи НАССР     (HazardAnalysisandCriticalControlPoints). Так, експерт проєкту DECIDE перевірив у садках та школах харчоблоки у Кілійській ОТГ.

Я вдячний нашим партнерам по проєкту DECIDE за експертну допомогу у впровадженні системи HACCP (ХАССП). Наступними кроками є підготовка комплектів документації і навчання працівників освітніх установ громади. Це допоможе контролювати якість продуктів для харчування дітей. Адже немає нічого важливішого за здоров’я дітей.

Завдяки DECIDE приводимо у відповідність  і установчі документи – відповідно до нових вимог освітнього законодавства України.

І найголовниіше! У нас створена робоча група щодо розбудови стратегії освіти Кілійської міської ради.  До складу робочої групи, окрім керівництва громади, відділу освіти, освітян, входять  представники батьківської громадськості, учнівського самоврядування –  всі учасники освітнього процесу.  Адже одна із задач проєкту DECIDE – налагодження комунікаційних зв’язків у громаді. Остаточно документ повинні затвердити навесні 22-го року рішенням міської ради, і він буде передбачати розвиток освітньої галузі громади на найближчі  5 років. При цьому буде врахована і демографічна ситуація, і оптимізація мережі, і вимоги законодавства щодо створення ліцеїв та гімназій 22-го року, і якості освітнього процесу, і кадри, й інші проблеми.  Звісно, існують червоні маркери, які  ми не здатні обійти. Це ситуації, які від нас не залежать,  наприклад, демографічна ситуація. 

Наші три педагоги з кілійських першої, третьої і Дмитрівської шкіл перебували в Івано-Франківську та взяли участь у триденному сертифікованому тренінгу, присвяченому впровадженню нового навчального курсу за вибором (факультативу) «Децентралізація. Самоорганізація. Самореалізація» у школах.  Цей захід також реалізується Інститутом громадянського суспільства, за підтримки Швейцарії в рамках впровадження Швейцарсько-українського проєкту DECIDE.

Ще один курс «Навчаємось жити в громаді». Уже в цьому році цей курс буде викладатись в опорній Кілійський школі № 4  і Шевченківський опорній № 2.

Ми успішно взяли участь у проєкті «Спроможна школа для кращих результатів». Два проєкти були підготовлені відділом освіти: вони стосуються  капітального ремонту Кілійської третьої школи та оснащення Steam лабораторією Кілійської ЗОШ № 1 – у яких здобули перемогу.  Завдяки цьому ми отримуємо мільйон гривень на оснащення сучасної лабораторії  при 110 тисячах  з місцевого бюджету. У лабораторії перед-бачається робототехніка (!) – це найнеймовірніше, 3D принтери, сканер, гравер, верстат з ЧПУ, фрезер, програмовані електронні модулі, набір винахідника, Steam комплект для початкової та середньої школи,  комплект для сучасної фотостудії, радіосистема, цифрова лабораторія, цифрова метеостанція, інтерактивна плазмова панель, 6 ноутбуків,  програмне забезпечення та інше.

Продовжуємо реалізацію нашої програми «Новий інформаційний простір»,   завдяки якій було закуплено 23  комплекти інтерактивного обладнання  для  кабінетів закладів середньої освіти та інтерактивні дошки для перших класів НУШ. 

Сучасним обладнанням облаштовані і два новостворені інтерактивні хаби – у Дмитрівській школі і Шевченківській опорній. У нас наразі п’ять хабів. Все – для організації освітнього процесу. На сесії виділено   160 тисяч гривень на придбання  швидко- трансформованих меблів для хабів. Це дозволить створити нове освітнє середовище.

– Літо для дітей – це час відпочинку і оздоровлення. Минулого року пандемія не дала змогу в повному обсязі провести цю роботу. Наскільки оздоровлення дітей вдалося здійснити цього літа?

–  Усі заклади освіти організували роботу  таборів відпочинку, у яких було охоплено 532 дитини пільгових категорій. На це було виділено 150 тисяч гривень з місцевого бюджету.  Також при школах у літній період (за ініціативи Міністерства освіти) у нас уже не перший рік  безкоштовно працюють мовні табори. Ми активно долучились до цієї роботи. Діти охоче відвідують їх.

Що стосується безпосередньо оздоровлення –  бюджетом виділено 168 тисяч гривень.  Завдяки цьому 28 дітей  пільгових категорій із малозабезпечених та багатодітних сімей за літній період оздоровились у дитячих таборах. 

Сподіваюсь, відпочинок пішов на користь дітям, та й вчителям, і всі учас-ники освітнього процесу із завзяттям поринуть у нього, – відзначив Сергій Мергут і, вітаючи з Днем знань, побажав усім міцного здоров’я та успіхів. Ми долучаємось до побажань!

Анна БУЛІЙ